Göteborgs dans- och teaterfestival
Group Created with Sketch.
Group Created with Sketch.

Fler speltillfällen

Köp

Priser

Du kan ej välja pris här. Det gör du i biljettsystemet efter att ha klickat på köpknappen.

Köp

2002

FÖRESTÄLLNINGAR

  • Al-kasaba – Alive from Palestine – Stories under Occupation
  • Ballet Freiburg Pretty Ugly – Oberon´s Flower – Who do you love?
  • Baul Shilpi
  • Cahin-caha, Cirque bâtard – raWdoG
  • Charlotte Engelkes – Fröken Julie – the Musical
  • Collectif AOC – La Syncope du 7
  • Didier pasquette – Nosferatu
  • Folkwang tanzstudio – Lakenhal
  • Ictus
  • Jean-Michel Guy – Un rêve de cirque
  • La Compagnie du Hanneton – La Symphonie du Hanneton
  • Les ballets C de la B & Stuk & Koen Augustijnen – Just another landscape for some juke-box money
  • Nandikar – Meghnadbadh Kabya / Shanu Roychowdhury
  • Marie Brassard – Jimmy
  • Ole Lützow Holm
  • Osaka National Theatre – Bunraku
  • Strange Fruit – The Spheres
  • The City Theatre and Dance Group & Robyn Orlin – Daddy, I´ve seen this piece six times before and still don´t know why they´re hurting each other
  • Theatre O – Three Dark Tales
  • Victoria & Josse de Pauw – üBUNG

 

SHOWCASE SWEDEN

  • Gunilla Witt

  • Cristina Caprioli

  • Virpi Pahkinen

  • Kenneth Kvarnström

  • Rasmus Ölme

  • Philippe Blanchard

 

WORKSHOPS

  • Arne Isacsson
  • Carmen Olsson
  • Amanda Miller
  • Cahin-Caha
  • Joseph Alford
  • Cirkus Cirkör

 

HEMLIGA TRÄDGÅRDEN

  • Lobsang Sherlokangsar
  • Chime Topgyal
  • Lotse Arkhang
  • Birgitta Ulfsson
  • Eva och Sten Löfman
  • Vi ska tacka mamma jord
  • Monica Milocco
  • Svenska balettskolan
  • Ersin Aycan

 

SAMTAL / SEMINARIUM / DEBATT / FÖRELÄSNINGAR

  • Henrietta Horn
  • James Thiérré
  • Robyn Orlin
  • Koen Augustijnen
  • Charlotte Engelkes
  • Rudraprasad Sengupta
  • Marie Brassard
  • VICTORIA / Josse De Pauw
  • Ivo Cramér
  • Gun Lund
  • Lars Persson
  • Ronnie Hallgren
  • Carolina Frände
  • Karin Enberg
  • Lars Fyhr
  • Tiina Rosenberg
  • Bengt Göransson
  • Pål Eneroth
  • Håkan Sandsjö
  • Helena Faxgård
  • Magnus Florin
  • Eva Stenman-Rotstein
  • Mikael Cohen
  • Daniel Brodén
  • Marika Hedemyr
  • NordScen
  • Henric Holmberg
  • Christer Ekbom
  • P. Nalle Laanela
  • Pelle Hanaeus
  • Ulf Carmesund
  • Jean-Michel Guy
  • Rudraprasad Sengupta
  • Jasenko Selimovic
  • Göran Stangertz
  • Jan P. Bordahl
  • Benny Fredriksson
  • Tomas Forser
  • Amelie Björck
  • Henric Holmberg
  • Kristjan Saag
  • Lis Hellström-Svenningsson

 

MÖTESPLATS

  • Party Puff People
  • Cherrybombs ”Meeting at the building”
  • 2:a Generationen
  • Brothers of invention
  • Swell Session vs. Ernesto’s
  • Fred
  • Vi skall tacka mamma jord
  • Iris
  • Locus Sound System

Uppdatera din webbläsare

Den webbläsare som du använder är föråldrad Uppdatera din browser

Visa sidan ändå