Göteborgs dans- och teaterfestival
Group Created with Sketch.
Group Created with Sketch.

Fler speltillfällen

Köp

Priser

Du kan ej välja pris här. Det gör du i biljettsystemet efter att ha klickat på köpknappen.

Köp

2008

FÖRESTÄLLNINGAR

  • Akram Kahn Company & China’s National Ballet – Bahok
  • Berlin – Bonanza
  • Charlotte Engelkes – Forellen and me
  • Cinnober Teater & Ning – Mera
  • Deepblue – You are here
  • Erna Ómarsdóttir – The Talking Tree
  • Giséle Vienne – Jerk
  • Gob Squad – Gob Squad´s Kitchen – You´ve never had it so good
  • IRAA – Private Eye
  • Jens Östberg & Bortalaget – Freak Show
  • Kettly Noël – Chez Rosette
  • Kris Verdonck – I/II/III/IIII
  • Les Colporteurs – Le fil sous la neige
  • Les Studios de Cirque de Marseille – Circo da Madrugada – Fallen from the Sky
  • Lisa Nordström – 7 States of Passion
  • Lola Arials & Stefan Kaegí – Airport Kids
  • P.A.R.T.S. – New Works
  • Rosas med musik av Ictus – Steve Reich Evening
  • Sawsan Bou Khaled – Cryptobiosis
  • Shams – The Gate of Fatima
  • TallBlondLadies – Temperamental Dance
  • Tim Etchells & Victoria – That Night Follows Day
  • Un loup pour l’homme – Apris par corps

 

MER-PROGRAMMET

  • Helena Franzén
  • Cristina Caprioli
  • Jeanette Langert
  • Olof Persson
  • Peter Svenzon
  • Rani Nair
  • Sagolikt
  • Satoko Takahashi
  • Produkt
  • GöteborgsOperans Balett

 

OPEN LAB

  • Amar Kanwar
  • Lola Arias
  • Stefan Kaegi
  • Gisèle Vienne
  • Ong Keng Sen
  • Tim Etchells
  • Tarek Atoui
  • Otto von Busch
  • Mellika Melani
  • Erik Bünger
  • Katarina Nitsch
  • Fijona Jonuzi
  • Birte Niederhaus
  • Marcus Doverud

 

SAMTAL / SEMINARIUM

  • Gob Squad
  • Kris Verdonck
  • Berlin
  • Jonathan Capdevielle
  • IRAA
  • Un loup pour l’homme
  • Erna Ómarsdóttir
  • Niklas Westerberg, Akademien för scenekunst
  • Johan Thelander, Danshögskolan
  • Florian Malzacher, ATW
  • Representant från P.A.R.T.S

 

STREET DANCE-TÄVLING

  • Elements of Ninja
  • Sally Sommer
  • Yaman Okur
  • House Dance Project
  • Bill Shannon

 

MÖTESPLATS

  • Little Majorette
  • DJ Big Boss Börén
  • DJ Leo Ruckman
  • Ny Tid Ny Strid
  • Jonathan Covering
  • DJ Dånk! Collective
  • Wisp
  • Sagolikt
  • Linn Hansén
  • Christoffer Berg
  • Fredric Gunve
  • The Vibrarians
  • Koloni
  • Love is all
  • DJ Struck
  • LOCUS SOUND SYSTEM
  • DJ Demonika
  • PRAXIS
  • A Hawk and a Hacksaw
  • International Festival
  • The Field och Diy Flashdance
  • DJ G-Funk
  • DJ Lycka Till
  • Stina Oscarson
  • Adriana Savin
  • Vänner & bekanta
  • Elias one man band
  • White Stone Ceremony
  • DJ Skoldisco
  • Erna Ómarsdóttir
  • TallBlondLadies
  • Lisa Nordström
  • House Dance Project

Uppdatera din webbläsare

Den webbläsare som du använder är föråldrad Uppdatera din browser

Visa sidan ändå