Göteborgs dans- och teaterfestival
Group Created with Sketch.
Group Created with Sketch.

Fler speltillfällen

Köp

Priser

Du kan ej välja pris här. Det gör du i biljettsystemet efter att ha klickat på köpknappen.

Köp

2016

FÖRESTÄLLNINGAR

  • Basinga- Traversée
  • James Thierrée & La Compagnie du Hanneton – La Grenouille Avait Raison (The Toad Knew)
  • Frauke – Wolf Moon
  • Lundahl & Seitl – An Elegy to the Medium of Film
  • Les Colporteurs – Les Etoilles (The Stars)
  • Katie Mitchell & Schaubühne Berlin – The Forbidden Zone
  • Marlene Monteiro Freitas & Andreas Merk – Jaguar
  • Twisted Feet & Community X – GBG Dance Festival
  • Pan Pan Theatre – The Seagull and Other Birds
  • Encyclópedie de la parole & Joris Lacoste – Suite n°2
  • Arkadi Zaides – Archive
  • Marlene Monteiro Freitas – Of Ivory and Flesh, statues also suffer
  • Laurie Anderson – Language of the Future  (Dear Jack)
  • Cecilie Ullerup Schmidt & Andreas Liebmann – Exodus
  • Dead Centre – Lippy
  • Batsheva Dance Company & Ohad Naharin – Last Work
  • Sarah Vanhee & Campo – Oblivion
  • Taouffiq Izeddiou & Anania Dances – En Alerte
  • Ultima Vez & Wim Vandekeybus – Speak low if you speak love…
  • Quarantine – Wallflower

 

FESTIVALKONFERENS

  • Hagar Kotef
  • Chto Delat (workshop)
  • Arkadi Zaides (workshop)
  • A neshast – Samira Motazedi, Frida Sandström och Masoud Vatankhah (workshop)
  • Christian Lollike
  • Khaled Harera, Monirah Hashemi (workshop)
  • Cecilie Ullerup Schmidt, Andreas Liebmann (workshop)
  • Maya Zbib (workshop)

 

LAB / WORKSHOPS / RESIDENS

  • Gaga/people
  • Gaga/dancers
  • Masterklass med Wim Vandekeybus
  • Lab Sweden
  • iCoDaCo

 

FILMFESTIVAL

  • Chocolat, Martha & Niki, Heart of a Dog, Galloping Mind och Mr. Gaga

 

SAMTAL

  • Sarah Abdollahi samtalar med Ingrid Elam
  • Liz Aggiss samtalar med Zafire Vrba
  • Nisha Besara samtalar med Aris Fioretos

 

MÖTESPLATS

  • Invigningsfest: Elena Wolay, DJ Cha Me Suena och I Grow Paper Wings
  • After-Art goes Festivalbar
  • Avslutningsfest: DJ iBellaO, LUR, DJ Studiokalejdo, Wonderland, DJ Trillpussies, Bring it to the floor, Bubbelmannen, Bataljonen och Teater Nu

Uppdatera din webbläsare

Den webbläsare som du använder är föråldrad Uppdatera din browser

Visa sidan ändå